İYİ HİSSETMEK

Küresel iklim değişikliğinden mi yoksa bu seneye mi özgü bilinmez ama havalar ısınmak bilmiyor, her sabah kasvetli bir güne uyandıkça ruhumuzun yenilenmediğini hissediyoruz. İki yılı aşkın süredir devam eden pandeminin etkisinden kurtuluyoruz derken, bu sağlık depreminin artçı sarsıntıları bizleri daha çok vurmaya başladı.

Fert olarak, korku ve kısıtlamalar dayatılırken, aile içerisinde bireylerin birbirlerine maruz kalma süresi de arttı. Doğal olarak da aile içi mutsuzluk su yüzüne çıkarken, boşanmalar da artış gösterdi. Küresel ekonomi anlamında ise, pandeminin etkilerini azaltmak için dünya ekonomisine yüklü miktarda para pompalandı. Üretimin kısıldığı bir dünyada para piyasalarındaki bolluk doğal olarak küresel bir enflasyona sebep olurken, her şeyin fiyatı durdurulamaz şekilde artış gösterdi. Bu küresel enflasyondan da bizler de nasibimizi fazlasıyla aldık diye düşünüyorum. Çünkü bizim gibi gelişmekte olan ülkeler de para politikası çok hassas olup, kırılganlığı yüksektir.

Tüm bu yaşadıklarımız üzerimizde o kadar çok yük oluşturdu ki, herkes ümidini güneşe ve sıcak havalara bağladı. Güneşin doğuşu ve aydınlığı ile herkesin yüzünde bir tutam ışıltı göreceğimize eminim. Sosyal medya hesaplarında tüm arkadaşlar “yaz gelsin hashtagi” ile paylaşımlar yapıp özlemini gösteriyor. Kendimizi iyi hissetmek için sadece havaların ısınmasını beklemek yetersiz gelebilir. Daha iyi hissetmek için rutinimizi değiştirip konfor alanımızdan çıkmamız gerekiyor. David Burns, İyi Hissetmek kitabında duyguların düşüncelerin sonucu olduğunu, düşünme biçimini ve davranışları değiştirerek duyguların değiştirilebileceğini söylüyor. O zaman hadi değiştirelim düşünce ve davranışlarımızı.

Beni mutlu eden aktivite ve hobileri düşündüğümde çoğunun pek masraf yapmadan ve para harcamadan yapılabildiğini görüyorum. Fiziksel aktivite olarak spor yapmak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve koşmak vücudunuzdaki stres hormonlarının üretimini yavaşlatacak, kaslarınız gevşerken aynı etkiyi beyniniz de algılayıp serinkanlı, huzurlu ve mutlu hissettirecektir. Seratonin hormonunun salgılanması ile mutlu ve huzurlu bir uyku çekebileceksiniz.

Eğer yukarıdaki fiziksel aktiviteleri zaten yapıyorsanız, o zaman bu rutininize birkaç hobi eklemeniz gerekecektir. Fotoğraf çekmekle başlayabilirsiniz, online olarak inanılmaz düşük ücretlere bir kurs kaydı ve sonrasında makinanızı elinize alıp dışarı çıkın. Enstantane, ISO ve diyafram sayesinde bir fotoğrafın oluştuğunu düşünürken, fotoğrafı fotoğraf yapan şeyin aslında kompozisyon olduğunu anlamak hayata anlam katıyor. Dünyaca ünlü fotoğrafçı Juliano Ribeiro Salgado, eğer bir fotoğrafın hikayesi yoksa, arkasında bir kompozisyon oluşmuyorsa sadece görüntüdür sözüne katılmamak elde değil.

Yalnızsanız bir arkadaş edinin. Sabahattin Ali’nin dediği gibi, “Bir arkadaş istiyorum. Benimle konuşmadan beni tamamen anlayacak, benimle karşı karşıya saatlerce hiç konuşmadan oturabilecek bir arkadaş.” Böyle bir arkadaşınız varsa yaptığınız her şeyden aldığınız haz ikiye katlanırken, hissettiğiniz üzüntü ve keder de yarıya iniyor. Çünkü, insanoğlu sevdiklerinin mutluluğu ile mutlu olan, üzüntüsünü ise ortadan kaldıran bir varlık olarak kodlanmış verilere sahiptir.

Plan yapın, elinize bir kalem alın ve 1 Nisan 2022’den 31 Aralık 2022’ye kadar neler yapacağınızı yazın ve her başardığınız, ulaştığınız hedefin üzerini çizin. Böyle yaptığımız her gün gökyüzü daha mavi, güneş daha sıcak, insanlar daha içten gelecek hepimize. Dünya bizi mutsuz etmeye çalıştıkça biz dünyayı mutlu edelim ki yarınlar güzel olsun.